Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Programovací jazyky
Programovací jazyky
C++, C, Java, Perl, PHP, Python, ...
1
–
30
/
1 971
První strana
Předchozí strana
1
2
3
10
20
Následující strana
Poslední strana
Pharo 13 s podporou HiDPI
Dnes vyšlo Pharo 13, objektově orientovaný programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav a vylepšení přináší lepší podporu pro HiDPI či objektový Transcript. Pharo je dostupné z oficiálních…
Pavel Křivánek
23. 5. 2025
30. výročie programovacieho jazyka Java
Dňa 23. mája 2025 si pripomíname 30 rokov od uvedenia programovacieho jazyka Java, ktorý bol oficiálne prvýkrát publikovaný spoločnosťou Sun Microsystems 23. mája 1995. Java výrazne ovplyvnila vývoj softvéru a stala sa jedným z najpopulárnejších…
johny
23. 5. 2025
Java je tu 30 let: všestranný jazyk formoval moderní informatiku
Právě dnes uběhlo třicet let od představení programovacího jazyka Java i virtuálního stroje Javy. Jak samotný jazyk, tak i její virtuální stroj prošel za tato tři desetiletí poměrně zajímavým vývojem.
Pavel Tišnovský
23. 5. 2025
Doba čtení:
32 minut
Volitelná podpora jazyka Rust ve FreeBSD
Shawn Webb zveřejnil zprávu o stavu prací na zajištění základní podpory pro tvorbu nástrojů v uživatelského prostoru napsané v jazyce Rust v operačním systému FreeBSD. Na konci dubna proběhl malý hackathon s několika vývojáři FreeBSD, který byl…
Petr Krčmář
22. 5. 2025
Volání subrutin naprogramovaných v assembleru z jazyka Python
Už jsme se setkali s propojením Pythonu s nativními knihovnami naprogramovanými (například) v jazyku C. Dnes si ukážeme jeden z alternativních způsobů, kterým lze z Pythonu volat podprogramy (subrutiny, funkce) v assembleru.
Pavel Tišnovský
20. 5. 2025
Doba čtení:
24 minut
OpenAI představil nástroj Codex pro programování
V pátek OpenAI představil nástroj Codex, který je zaměřen na programování. OpenAI explicitně neříká, že by měl nahradit mladší vývojáře. Spíše vývojáři mohou svěřit část úkolů nástroji a tím být produktivnější. Codex je založen na modelu codex-1,…
Jan Fikar
19. 5. 2025
V Microsoftu končí pythonovský tým
V rámci širšího zeštíhlování v Microsoftu došlo i na tým vývojářů , který pracoval na zrychlení CPythonu. Většina vývojářů končí.V průběhu let přinesla iniciativa Faster CPython zrychlení až v desítkách procent, nejvíce asi s verzí 3.11. Celý…
decumanus
18. 5. 2025
Online Python Akademie: začněte s programováním v oblíbeném jazyce (online kurz)
Chceš začít s programováním? Python je oblíbený programovací jazyk mezi vývojáři i zaměstnavateli a zároveň super vstupenka do světa programování. Nauč se přemýšlet jako programátor a efektivně využívat Python na řešení nejrůznějších problémů…
Redakce
16. 5. 2025
Vyšiel Lazarus 4.0
V pondelok 5. mája 2025 bola vydaná verzia 4.0 multiplatformového IDE Lazarus postaveného nad Free Pascal.Nová verzia okrem iného prináša jednoduhšie prepínanie medzi Docked/Undocked prostredím a vydávanie deb balíkov pre Raspi4+.
srnec
7. 5. 2025
Algebraické datové typy v Pythonu
Ve stručnosti se seznámíme s (částečnou) podporou algebraických datových typů v jazyku Python. Algebraické datové typy byly původně doménou jazyků ML, CAML, OCaml a F#, ovšem postupně se rozšiřují i do mainstreamových jazyků.
Pavel Tišnovský
6. 5. 2025
Doba čtení:
31 minut
PyXL je procesor, na kterém přímo běží Python
PyXL je počítačový procesor, který je speciálně navržen pro provádění kódu v jazyce Python. Obvykle je to tak, že na procesoru běží interpret jazyka. Tady je ovšem interpretrem přímo samotný křemík procesoru PyXL. Výsledkem je velmi rychlý běh…
Petr Krčmář
1. 5. 2025
Zamyšlení se nad korutinami v C++20
blog
V tomto příspěvku se vrátím ke korutinám, shrnu v jakém stavu je C++ 5 let po zavedení do normy a jaké osobní zkušenosti s korutinami mám.
Redakce
28. 4. 2025
Realizace MCP klientů i serverů v jazyku Go
Ukázali jsme si tvorbu MCP klientů i serverů v Pythonu s využitím oficiální MCP knihovny, zatímco dnes se zaměříme na jazyk Go, pro který oficiální knihovna prozatím není k dispozici.
Pavel Tišnovský
10. 4. 2025
Doba čtení:
26 minut
Vyšla Java 24, v máji bude mať 30 rokov
Java 24 bola oficiálne uvedená na konferencii JavaOne 2025, ktorá sa konala od 18. do 20. marca 2025 na kampuse Oracle v Kalifornii. Zoznam noviniek si môžeme pozrieť na OpenJDK stránke. Uvedenie bolo sprevádzané kľúčovým prejavom Scotta…
johny
21. 3. 2025
Video z workshopu Když programovací jazyky překvapí
Společnost PeoplePath pořádá v Plzni workshopy na různá IT témata. Tentokrát bylo téma „Když programovací jazyky překvapí: Počkej, tohle není bug, ale feature?“ a byl pořízen videozáznam. Programovací jazyky nám usnadňují práci, ale občas se…
PeoplePath
13. 3. 2025
Knihovna zlib-rs napsaná v Rustu je rychlejší než ta původní v C
Vývojáři knihovny zlib-rs vydali novou verzi 0.4.2, která obsahuje řadu podstatných vylepšení výkonu. „Nyní máme (pokud je nám známo) nejrychlejší implementaci zlib pro dekompresi a překonáváme konkurenci i v nejdůležitějších případech komprese,“…
Petr Krčmář
27. 2. 2025
Reflexe v programovacím jazyce Go
Typový systém jazyka Go je pro většinu menších aplikací velmi jednoduše použitelný a obvykle nevyžaduje žádné „ohýbání“. Ovšem existují situace, v nichž je nutné pracovat s hodnotami, jejichž typy nemusí být známé v době překladu.
Pavel Tišnovský
20. 2. 2025
Doba čtení:
34 minut
Python 3.14 bude mít nový interpreter tail-call, je rychlejší o 10-40 %
Python 3.14 bude mít nový interpreter tail-call (koncová rekurze). V průměru je v testech o 10 % rychlejší, v náročných testech scimark o 40 %. Zatím funguje jen s překladačem Clang 19 a novějším na architekturách on x86–64 a AArch64. GCC bude…
Jan Fikar
10. 2. 2025
Go v roli skriptovacího programovacího jazyka
Jazyk Go je kompilovaný jazyk. Ovšem i přesto vzniklo několik interpretrů tohoto jazyka, což umožňuje Go použít v interaktivní smyčce REPL i v Jupyter Notebooku. Navíc je možné interpret Go zabudovat do jiných aplikací.
Pavel Tišnovský
30. 1. 2025
Doba čtení:
33 minut
Technologie WebAssembly a GopherJS: předávání argumentů mezi Go a JavaScriptem (dokončení)
Ukážeme si předávání objektů, polí a funkcí z JavaScriptu do jazyka Go, pochopitelně včetně zpracování těchto datových typů. A jak je v této oblasti tradicí: nic není tak jednoduché, jak by mohlo být.
Pavel Tišnovský
23. 1. 2025
Doba čtení:
34 minut
Technologie WebAssembly a GopherJS: předávání argumentů mezi Go a JavaScriptem
Popíšeme si předávání hodnot mezi javascriptovým kódem na jedné straně a funkcemi a metodami naprogramovanými v jazyce Go na straně druhé. Kvůli odlišnému typovému systému obou jazyků se jedná o netriviální problém.
Pavel Tišnovský
16. 1. 2025
Doba čtení:
30 minut
GopherJS: transpřekladač z jazyka Go do JavaScriptu
GopherJS kompiluje kód Go do čistého kódu JavaScriptu. Jeho hlavním účelem je nabídnout vývojářům možnost psát front-endový kód v jazyce Go, který bude stále fungovat ve všech prohlížečích.
Pavel Tišnovský
9. 1. 2025
Doba čtení:
27 minut
Manipulace se strukturovanými daty: sémantická manipulace s JSON dokumenty
Minule jsme si ukázali, jak nebezpečné může být tvořit strukturovaná data konkatenací řetězců. Může dojít až ke zneužití tohoto kódu útočníkem. Dnes se podíváme na to, jak nahradit tento postup robustnější technikou.
Zdeněk Biberle
8. 1. 2025
Doba čtení:
12 minut
Manipulace s binárními datovými strukturami v Pythonu (2. část)
Budeme se zabývat zarovnáním údajů v datových strukturách uložených v binární podobě (alignment) a taktéž tím, jak jsou realizovány výplně (padding) přidávané na konec serializovaných datových struktur.
Pavel Tišnovský
2. 1. 2025
Doba čtení:
31 minut
Ruby 3.4 přináší vyšší výkon s YJIT
O Vánocích vydali vývojáři novou verzi programovacího jazyka Ruby s označením 3.4. Mění výchozí parser z parse.y na Prism, který byl představen už v Ruby 3.3 a měl by být lépe udržovatelný a nabízí toleranci chyb a vyšší výkon. YJIT v nové verzi…
Petr Krčmář
26. 12. 2024
Manipulace s binárními datovými strukturami v Pythonu
Ve vývojářské praxi se prakticky každý den setkáme s nutností zpracování dat uložených v binární podobě, tj. například v binárních souborech atd. Ukážeme si, jak tyto operace provést v Pythonu.
Pavel Tišnovský
19. 12. 2024
Doba čtení:
35 minut
COBOL míří do GCC
COBOL (COmmon Business Oriented Language) je 65 let starý programovací jazyk, který se patrně dočká zařazení do kompilátoru GCC. V současnosti GCC podporuje jazyky C, C++, Fortran, Rust, Go, D, Ada a Modula-2. COBOL pro GCC existuje zatím zvlášť…
Jan Fikar
16. 12. 2024
Video z workshopu The One Billion Row Challenge: je PHP rychlejší než Java?
Společnost PeoplePath pořádá v Plzni workshopy na různá IT témata. Tentokrát bylo téma „The One Billion Row Challenge: je PHP rychlejší než Java?“ a byl pořízen videozáznam. V praktickém workshopu jsme se společně ponořili do tajů optimalizace,…
PeoplePath
12. 12. 2024
Využití serializačního formátu MessagePack v Pythonu
Se serializačním formátem nazvaným MessagePack jsme se již na stránkách Roota jednou setkali. Dnes si ukážeme, jak se tento formát používá v jazyku Python, a to včetně serializace N-dimenzionálních polí knihovny NumPy.
Pavel Tišnovský
12. 12. 2024
Doba čtení:
35 minut
Nové PHP 8.4.1: háčky vlastností, nesymetrická viditelnost a líné objekty
Včera vyšla verze 8.4.1 programovacího jazyka PHP. Mezi novinky patří háčky vlastností (property hooks), nesymetrická viditelnost (asymmetric visibility), líné objekty (lazy objects) a #[\Deprecated]. Více detailů naleznete v poznámkách k vydání…
Jan Fikar
22. 11. 2024
1
–
30
/
1 971
První strana
Předchozí strana
1
2
3
10
20
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Ubuntu 25.10 bude mít jádro 6.17
Včera bylo oznámeno, že Ubuntu 25.10 Questing Quokka bude mít jádro 6.17. Loni se změnila politika Canonicalu v nasazování jader, jinak by…
23. 5.
V Ubuntu 25.10 bude Chrony místo systemd-timesync
V současnosti Ubuntu používá pro synchronizaci času systemd-timesync s protokolem NTP (Network Time Protocol). Některé distribuce jako Red Hat…
23. 5.
Signal ve výchozím stavu bude blokovat Recall ve Windows
Microsoft Recall je nový AI pomocník pro Windows 11, který bude zaznamenávat vše, co na počítači děláte. Bude tedy dělat každé tři sekundy…
23. 5.
Další zprávičky
Napište zprávičku
Anketa
Máte-li xDSL: jak rychle stahujete?
do 20 Mbps
20 až 40 Mbps
40 až 60 Mbps
60 až 80 Mbps
80 až 100 Mbps
více než 100 Mbps
Chcete se proškolit Linux za zlomek ceny? Využijte dotaci 82 % z ceny!
TO CHCI
ČLÁNKY DO MAILU