Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Témata
»
Kubernetes
Kubernetes
1
–
30
/
85
První strana
Předchozí strana
1
2
3
Následující strana
Poslední strana
ArgoCD: nasazujeme aplikace do Kubernetes (školení)
ArgoCD je GitOps nástroj kterým nasazujeme aplikace do Kubernetes. Pracuje na základě deklarativních konfiguračních souborů, které si stahuje z Gitu. To znamená, že vše, co commitneme do repozitáře, se na nasadí do Kubernetes. O všech změnách: co,…
Redakce
12. 5. 2025
Postřehy z bezpečnosti: rootkit Curing ukazuje slabiny detekce
Podíváme se na nové PoC linuxového rootkitu Curing, který rafinovaně obchází systémová volání. Dále se zaměříme na spouštění vzdáleného kódu přes Wi-Fi nebo na proměnu vzdělávacího cloudu na nástroj k těžení kryptoměn.
CSIRT.CZ
5. 5. 2025
Doba čtení:
7 minut
Postřehy z bezpečnosti: operace Red Card vyústila v zatčení tří set lidí
V aktuálním dílu Postřehů se podíváme na operaci Interpolu nazvanou Red Card, na zranitelnosti v Kubernetes, v Google Chrome pro Windows nebo chytrých televizorech. Podíváme se také na nové nástroje a praktiky útočníků.
CSIRT.CZ
31. 3. 2025
Doba čtení:
10 minut
Čtyřdenní kurz Docker s Kubernetes dotovaný Úřadem práce
Zajímá vás moderní přístup ke službám a témata jako Docker, kontejnery, cloud, virtualizace a Kubernetes? Připravili jsme pro vás čtyřdenní kurz Docker s Kubernetes, na který můžete získat dotaci až 82 % od Úřadu práce. Kontaktujte naši kolegyni…
Redakce
19. 3. 2025
Síťová bezpečnost kontejnerů: proč nestačí tradiční perimetrové firewally?
S rostoucí popularitou Kubernetes se kontejnerová prostředí stávají klíčovou součástí IT infrastruktury. Tradiční přístupy k síťové bezpečnosti však často nestačí na zajištění potřebné ochrany v těchto dynamických prostředích.
Jan Svrčina
12. 2. 2025
Doba čtení:
5 minut
Kubernetes IDE OpenLens má nového následovníka Freelens
Vývoj populárního open-source Kubernetes IDE OpenLens se zastavil, když autoři Lens přestali zveřejňovat zdrojový kód. Nyní má tento projekt následovníka v podobě projektu Freelens. Autoři Freelens nedávno krátkou zprávou na GitHubu OpenLens…
anonymní
31. 1. 2025
Naučte se Kubernetes na našem dvoudenním školení
Kubernetes je dnes nejrozšířenější platformou na hostovaní Docker kontejnerů a je podporován velkými hráči na trhu (Google, Amazon, Microsoft) skrz Cloud Native Computing Foundation. Kuberneres pro provoz používají všechny velikosti firem, od…
Redakce
17. 1. 2025
Cloud Native Prague #19: o síťování v Kubernetes
Síťování je složité téma o kterém se dá povídat celé hodiny a pořád nebudete mít dost. Ale co teprve síťování v Kubernetes? To je teprve něco a taktéž je to téma dalšího Cloud Native Prague meetupu, který se bude tématicky konat v kancelářích Cisco…
Pavel Štrobl
2. 12. 2024
SUSE přejmenovává produkty, kváskový chleba pod svobodnou licencí
SUSE pokračuje ve změně značky a přejmenovává produkty. The Bread Code je obsáhlý open-source návod na kváskový chleba. Nedávno vydaný elementary OS 8, postavený na Ubuntu 24.04 LTS a poháněný jádrem 6.8, přináší řadu vylepšení.
Filip Zatloukal
2. 12. 2024
Doba čtení:
2 minuty
Rancher: provozujte Kubernetes na vlastním hardware (školení)
Pokud chcete provozovat Kubernetes na vlastním hardware, Rancher je jednoduchý a efektivní způsob, jak toho docílit. Umožní vám jednoduše vytvořit a spravovat Kubernets cluster na vlastních virtuálních serverech. Používat Rancher se naučíte na…
Redakce
18. 11. 2024
Postřehy z bezpečnosti: pašování škodlivého kódu v metadatech souborů
Podíváme se na ukrývání kódu v metadatech, na zranitelnost ve Windows zneužitelnou pouhým kliknutím pravého tlačítka myši, opět se budeme věnovat ransomwaru, zaměříme se také na škodlivý balíček fabrice a zranitelnosti v GitLabu.
CSIRT.CZ
18. 11. 2024
Doba čtení:
10 minut
Softwarová sklizeň (23. 10. 2024): spravujte své clustery Kubernetes
Představíme si nástroj pro správu clusterů Kubernetes, jeden hudební přehrávač, vyzkoušíme neoficiální obchod s aplikacemi pro Raspberry Pi a řekneme si o nástroji pro snadnou úpravu textu v příkazové řádce.
Filip Zatloukal
23. 10. 2024
Doba čtení:
1 minuta
IPv6 v infrastruktuře, síť Meshtastic a serverová bezpečnost na LinuxDays
V neděli 13. října proběhl druhý den letošní konference LinuxDays. Mluvilo se o IPv6, adresaci uvnitř Kuberenetes, meshové síti Meshtastic, penetračních testech serverů a informačních systémech v dopravě.
Petr Krčmář
22. 10. 2024
Doba čtení:
12 minut
Postřehy z bezpečnosti: nula sem, nula tam aneb zranitelnost nultého dne
Přečteme si, jak se dá zneužít Zero-Day zranitelnost, jaký problém může způsobit neaktualizovaný Firefox, jak policie chytá kyberlumpy, o škodlivých aplikacích na Google Play nebo komu unikla data.
CSIRT.CZ
21. 10. 2024
Doba čtení:
5 minut
MicroK8s: tři roky zkušeností s Kubernetes v Ubuntu
V článcích na internetu často narazíte jen na krátkodobé zkušenosti. Proto jsem se rozhodl podělit o svou tříletou zkušenost s Kubernetes řešením MicroK8s od Canonicalu, abyste věděli, co očekávat a na co si dát pozor.
Martin Koníček
9. 10. 2024
Doba čtení:
6 minut
Projekt Cozystack vydal Talm, manažer konfigurací pro Talos Linux
Vývojáři svobodné platformy Cozystack (PaaS) vydali nástroj Talm, jehož účelem je zjednodušit konfiguraci serverů s Talos Linuxem, operačním systémem pro nasazení Kubernetes, který má podobné API jako samotné Kubernetes. Přestože byl Talm původně…
Andrei Kvapil
31. 5. 2024
Cloud Native Prague #13: stateful Kuberenetes již zítra
Kubernetes je spíše spjat s provozem aplikací, které nevyžadují úložiště, tzv. stateless. Jejich provoz je jednodušší, snáze se škálují a obecně rychleji startují. Nicméně, občas je úložiště potřeba a přesně o tom bude další Cloud Native Prague…
Pavel Štrobl
29. 5. 2024
Postřehy z bezpečnosti: hromadné zatýkání kyberzločinců
V dnešním díle postřehů se podíváme na zranitelnost SSH klienta Putty, na varování Cisca před zranitelností v IMC, na zatýkání kyberzločinců a další zajímavosti z bezpečnosti ve světě výpočetní techniky.
CESNET CERTS
22. 4. 2024
Doba čtení:
3 minuty
Softwarová sklizeň (17. 4. 2024): sledujte dění ve svém Kubernetes
V pravidelné středeční sondě si představíme nástroj pro manipulaci se síťovým provozem, budeme zkoumat Kubernetes zdroje a stáhneme si oblíbený software z GitHubu. Plus, Elon Musk a jeho AI tweetovací kamarád Grok!
Jiří Sluka
17. 4. 2024
Doba čtení:
1 minuta
První vydání svobodné PaaS platformy Cozystack na bázi Kubernetes
Bylo zveřejněno první vydání svobodné PaaS-platformy Cozystack založené na Kubernetes. Projekt se prezentuje jako hotová platforma pro hostingové poskytovatele a framework pro budování soukromých a veřejných cloudů. Platforma se instaluje přímo na…
Andrei Kvapil
8. 3. 2024
Cloud Native Prague #7: škálování v Kubernetes
Kuberentes je velmi populární nástroj pro správu kontejnerů a jejich škálování. Právě automatické škálování je kritickou funkcí, která je nicméně dobrým sluhou, ale také zlým pánem. Právě o tom bude další meetup Cloud Native Prague, kde se bude…
Pavel Štrobl
8. 11. 2023
Flipper Zero vs. RFID, levný RISC-V a bezpečnost webu: neděle na LinuxDays
O víkendu 7. a 8. října proběhl v Praze další ročník konference LinuxDays. V neděli se mluvilo o automatické instalaci Ubuntu na server, slabinách v RFID, levném procesoru RISC-V a moderních hlavičkách v HTTP.
Petr Krčmář
17. 10. 2023
Doba čtení:
16 minut
Postřehy z bezpečnosti: phishingová kampaň přes Facebook Messenger
V aktuálním díle pondělních Postřehů se podíváme na nový phishingový útok, škodlivý kód v balíčku .deb nebo na plejádu zranitelností v Chrome, Firefoxu, Kubernetes a dalších nástrojích.
CSIRT.CZ
18. 9. 2023
Doba čtení:
6 minut
Píšeme si vlastní exporter pro Prometheus v Kubernetes, příklad s ČNB
Použijeme nástroje Prometheus a Grafana pro načítání a zobrazování volně dostupných informací o měnách z webu ČNB. Napíšeme si k tomu vlastní exporter dat a ukážeme si, jak to celé nasadit a zprovoznit.
Martin Koníček
13. 9. 2023
Doba čtení:
10 minut
Android bude zřejmě umět DHCPv6, jak šlape IPv6 na Starlinku
V Praze se 6. června tentokrát již osmý ročník Semináře IPv6, který pořádá sdružení CESNET. Mluvilo se o podpoře IPv6 v cloudech, zkušenostech se Starlinkem a snaze Google udělat speciální DHCPv6 pro Android.
Petr Krčmář
7. 6. 2023
Doba čtení:
16 minut
Bezpečnost kořenové zóny je v transparentnosti, řekl Ondřej Filip na CSNOG 2023
Ve Zlíně proběhlo setkání provozovatelů počítačových sítí a hovořilo se nejen o výkonu sítí, ale také o současných regulačních směrnicích, nakládání s informacemi o zranitelnostech či podepisování kořenové zóny.
Petr Krčmář
24. 5. 2023
Doba čtení:
14 minut
Ovládněte během jara kontejnery na našich školeních Docker a Kubernetes
Jaro je konečně tady a vy se ještě před letní dovolenou máte možnost naučit něco nového. Co takhle se konečně pořádně ponořit do kontejnerů? Připravili jsme pro vás letní slevovou akci. Pokud se v květnu a červnu zúčastníte školení Docker a…
Redakce
10. 5. 2023
Další meetup Cloud Native Prague již tento čtvrtek 11. května
Jsou relační databáze v Kubernetes dobrým nápadem? Je možné je nějak rozumně nasadit? Jsou vůbec schopné provozu v produkčním prostředí? To i mnohem více se dozvíte na dalším meetupu Cloud Native Prague, který je již druhý v pořadí. Pokud vás toto…
Zdeněk Váňa
9. 5. 2023
Program pro Kubernetes Community Days v Bratislavě zveřejněn
Zajímáte se o Kubernetes a chtěli byste se sblížit s komunitou? V Bratislavě se koná další ročník KCD tedy Kubernetes Community Days pro Česko a Slovensko. Konference se koná celé tři dny a začíná již 19. května. Přihlásit se můžete i když nemáte…
Zdeněk Váňa
4. 5. 2023
Cloud Native Prague #2: provoz databází v Kubernetes
Myslíte že ještě nenastal čas provozovat databáze v Kubernetes? Je to vůbec možné v produkčním módu a existují pro to nějaké řešení? Tato témama budeme probírat na dalším meetupu v Praze, kde se zaměříme především na PostgreSQL. Pokud tedy…
Zdeněk Váňa
26. 4. 2023
1
–
30
/
85
První strana
Předchozí strana
1
2
3
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Ubuntu 25.10 bude mít jádro 6.17
Včera bylo oznámeno, že Ubuntu 25.10 Questing Quokka bude mít jádro 6.17. Loni se změnila politika Canonicalu v nasazování jader, jinak by…
23. 5.
V Ubuntu 25.10 bude Chrony místo systemd-timesync
V současnosti Ubuntu používá pro synchronizaci času systemd-timesync s protokolem NTP (Network Time Protocol). Některé distribuce jako Red Hat…
23. 5.
Signal ve výchozím stavu bude blokovat Recall ve Windows
Microsoft Recall je nový AI pomocník pro Windows 11, který bude zaznamenávat vše, co na počítači děláte. Bude tedy dělat každé tři sekundy…
23. 5.
Další zprávičky
Napište zprávičku
Anketa
Máte-li xDSL: jak rychle stahujete?
do 20 Mbps
20 až 40 Mbps
40 až 60 Mbps
60 až 80 Mbps
80 až 100 Mbps
více než 100 Mbps
Chcete se proškolit Linux za zlomek ceny? Využijte dotaci 82 % z ceny!
TO CHCI
ČLÁNKY DO MAILU