Podpálit BTS v situaci, kdy je velká část lidí pro komunikaci s rodinou závislá na internetu...
Coz by mohla byt dobra inspirace pro ty, kteri se zabyvaji strojovym ucenim. Uz nejakou dobu premyslim nad tim, zda by napr. nesel udelat programek, do ktereho bych nasypal adresy zdroju, a pak mu zadal nejakou spravu a on ji dokazal v tech zdoju najit a (s urcitou pravdepodobnosti) overit jeji pravdivost. Tim mam na mysli, ze se dana sprava objevuje ve vice zdrojich a pripadne na kolik se lisi....
S hoax/fake lze asi bojovat jen rozumem (selským). Nedávno i u nás se uvádělo, že "knihaxichtu" nějakého švédského ministra je napadána "rusy". Nebýt známé žijící ve Švédsku, ani bych se nedozvěděl (u nás samozřejmě nedementováno), že po bezpečnostní akci, nejspíše nákladné, oním "rusem" byla švédská babička.
Údajně aféra s 5G sítěmi, trollingem na ministra a uvádělo se například v TV vysílání SVT Nyheter. Švédsky neumím. Poslali několik odkazů, např.:
https://epochtimes.se/Ygeman-anklagade-Ryssland-for-natattack---visade-sig-vara-svenska-aktivister
[regine]
Selsky rozum, ano, ale pomuze jak u kterych. Na zpravy typu, ze "coronavirus lze vylecit cesnekem" ti staci inteligence houpaciho kone a trocha uvazovani, aby ti doslo, ze je to zvast. Ale jsou mnohem sofistikvanejsi a rafinovanejsi bludy sirene internetem a jejich overovani muze zabrat mnoho casu, a nemusim je na urovni svych znalosti ci zkusenosti vubec odhalit. Nemluve o dokazovani, ze jde lzi. Takze takove nstrane otypovani ze dejme tomu konkretni clanek na 85% muze byt podfuk by fakt nebylo od veci....
Existuje taky portal www.hoax.cz. Ale mam zkusenost, ze nastazci tam ty hoaxy vkladat, jak rychle vznikaji a mam dojem, ze se specializuji jen na socialni site. Dneska vsak mame portaly, ktere se tvari jako seriozni zpravodaj (nektera tzv. "alternetivni" media) a siri fudy a blamaze. A ty - me osobne - prijdou jeste nebezpecnejsi, protoze podle vseho svoji blamaz primo psychologicky cili na urcite skupiny lidi.
Jojo, dnes si musíme osvojit verifikační praktiky investigativní žurnalistiky - jinak se snadno staneme obětí digitálních procesů, výběrových klamů a záměrných manipulací.
Ke zpětnému dohledávání fotografií slouží nástroje Google Images a TinEye.
Při sledování nejnovějšího virálního videa na Youtube je důležité vyhledat původní zdroje stažené z této služby a znova nahrané někým, kdo tvrdí, že je očitým svědkem, nebo trvá na tom, že video zachycuje novou událost.
Amnesty International má jednoduchý, ale neuvěřitelně užitečný nástroj zvaný YouTube DataViewer. Když do něj zadáte URL videa, získá čas, v němž bylo video skutečně nahráno, a všechny s tím spojené obrázky. Tyto informace umožňují ověřit jednak to, která z verzí byla nahrána dříve; to je pravděpodobně originál. A také můžete najít weby obsahující toto video, takže rychle zjistíte, kde jsou starší verze nebo kde bylo použito totéž video.
Fotografie, videa a audiozáznamy pořízené digitální kamerou a smartphony obsahují informaci v souboru Exchangeable Image File (EXIF): To jsou metadata o použitém zařízení, datu, čase a lokaci vzniku záznamu. Tato informace může být velmi užitečná, pokud máte podezření. V takovém případě vám pomohou nástroje jako Jeffrey’s Exif Viewer.
FotoForensics je nástroj využívající "error level analysis" (ELA) k identifikaci částí snímku, jenž mohl být změněn či "photoshopován". Nástroj umožňuje nahrát URL podezřelé fotografie a poté zvýrazní části, kde nesoulad v kvalitě zobrazení naznačuje možné úpravy.
WolframAlpha je nástroj umožňující ověřit meteorologické podmínky v určitém místě a čase. Můžete tedy například zjistit, že fotografie podivné sněhové bouře v Londýně, kde bylo v dané době 27 stupňů a jasné počasí, je podvrh.
S identifikací lokací podezřelých fotografií či videí pomůžou Google Street View, Google Earth a Wikimapia. Můžete díky nim identifikovat případné referenční body, krajinné dominanty či krajinu samotnou.
[Ondrej Nemecek]
Diky moc za info, nektere nastroje ani neznam. Ale to jsou obrazky a co textove informace? Krome tupeho hledani pres Google a vyhledavani na portalech kterym duveruji (tak to delama ja), existuji sofistikovanejsi postupy jak overit textovou zpravu/informaci?
23. 4. 2020, 10:24 editováno autorem komentáře